Krajská hospodářská komora
Pardubického kraje

Zahraniční stáže Erasmus + CIT ve Španělsku

Erasmus+ CIT 9 – Španělsko – Santiago de Compostela

Evropská unie poskytuje granty na výjezdy v oblasti pracovních příležitostí v zahraničí. Cílem programu je zlepšení zaměstnatelnosti a profesní mobility mladých lidí. V rámci programu Erasmus+ na SPŠE a VOŠ Pardubice mohou žáci a čerství absolventi vycestovat na několikadenní či několika měsíční pracovní pobyt ve vybrané firmě a získat cenné zkušenost.

SPŠE a VOŠ Pardubice vysílá žáky do zahraničí pravidelně, v letošním roce se skupina 14 žáků v doprovodu RNDr. Jany Reslové a Mgr. Andrey Pospíšilové vypravila na 14tidenní stáž do španělského Santiaga de Compostela.

Žáci stejně jako v minulých letech pracovali v předem vybraných firmách pod vedením zkušených lektorů. Vytvářeli webové stránky a grafické návrhy, ve volném čase cestovali a poznávali krásy španělské provincie Galicie.

Jaké jsou pracovní zkušenosti žáků?

Naším úkolem byly grafické práce a tvorba webu.

 • Pracovali jsme na designu loga pro samotnou asociaci, pro knihovnu a školu, vždy jsme vytvořili několik návrhů, ze kterých si vedení firmy vybíralo.
 • Vytvořili jsme společný design webu, hlavičkového papíru i razítka. Pomáhali jsme také se správou sociálních sítí.
 • Navrhli jsme kartičky, které slouží k výuce jazyků a robotiky pro děti od 5 do 13 let.
 • Vytvářeli jsme plakáty, které se zabývaly tématem kreativního psaní.
 • V programu Adobe Illustrator jsme tvořili vektorovou mapu, upravovali jsme design brožury, která posloužila při otevírání nových poboček ve městech Vigo a Pontevedra.
 • Restaurovali jsme starou fotografii a sestrojili jsme 3D model v programu SketchUp.
 • Vytvořili jsme produktové video na „lék“ Felicilina.
 • Opravovali jsme počítač, instalovali jsme nové programy a zdokonalili jsme si vědomosti v oblasti sítí.
 • Navrhovali jsme design triček, magnetek a dalších upomínkových předmětů.
 • Vytvářeli jsme vizitky, kalendáře na následující rok, diář, záložky do knížek, menu pro restaurace a propagační letáčky pro půjčovnu kol.
 • Vytvořili jsme nové webové stránky, které budou sloužit jako katalog výrobků firmy. Navrhli jsme vlastní šablonu v jazyce php a html s využitím knihovny materializecss a vlastními styly.

Jak hodnotí žáci zahraniční stáž?

Pobyt v zahraničí dává žákům jedinečnou možnost uplatnit své jazykové dovednosti v přirozeném prostředí. Ze vzdělávacího hlediska vyzdvihují žáci jednoznačně novou kulturní zkušenost a nové odborné dovednosti, které zvyšují jejich atraktivitu na pracovním trhu. Žáci se shodují, že pobyt v zahraničí jim umožnil poznat lepé sama sebe, stát se otevřenějšími a tolerantnějšími.

ErasmusPRO 2019 – Španělsko – Granada

O prázdninách se uskutečnila druhá dlouhodobá stáž našich čerstvých absolventů, tentokrát ve španělské Granadě.

Program ErasmusPRO umožňuje zorganizovat a zaplatit tříměsíční pobyt v zahraničí s odbornou stáží ve firmách dle studijního oboru.

Vzhledem k nástupu našich absolventů na vysoké školy pořádáme stáže ErasmusPRO od konce června do září. Dlouhodobé stáže jsou určeny pro účastníky dřívějších krátkodobých stáží Erasmus+ CIT.

Kromě aktuálních zakázek účastníci pro firmu navrhují logo a vytvářejí logomanuál a celkovou firemní identitu včetně návrhu webových stránek. Ukázku najdete dole v souborech ke stažení.

Co o stáži napsali účastníci?

V rámci tříměsíční stáže ve španělské Granadě ve společnosti E-sistemas jsem měl možnost nejen nabýt nových odborných zkušeností, ale také blíže poznat španělskou kulturu. Od takzvaných tapa, přes místní zvyky až po granadské památky.

Ubytováni jsme byli v moderním apartmánu NestFlats v pokoji s terasou a klimatizací kousek od centra města.

Tři měsíce jsou sice dlouhá doba, ale možná právě i proto každému doporučuji, aby této možnosti využil. Ať už si chce zlepšit cizí jazyk, získat odborné dovednosti, anebo si prostě jen rozšířit obzory.

Tímto děkuji za organizaci učitelce RNDr. Janě Reslové za organizaci, koordinátorkám ze zprostředkovatelské organizace Universal mobility a v neposlední řadě také zaměstnancům firmy E‑sistemas.

Jan Š.

 

Stáž mi přinesla spoustu nových zkušeností v oblasti hardware a grafické tvorby. Ve firmě jsme si mohli vyzkoušet i věci, které nebyly součástí našeho plánu. Našli jsme si nové přátele, se kterými plánujeme společné návštěvy ve Španělsku i v Česku. Vše proběhlo bez problémů a přesto je to velká zkušenost v oblasti samostatnosti, která se dále na vysoké škole bude určitě hodit - stáž bych všem doporučil.

Jiří Z.